Obloukový zkrat

Arc Flash

 

Arc Flash značka

Arc Flash je fyzikální jev, při kterém dochází k velmi rychlému uvolnění energie v důsledku  vzniku obloukové zkratu mezi fázovými vodiči, mezi fází a středním vodičem a mezi fází a zemí.

Na videu 1 můžete vidět obloukový zkrat (Arc Flash, někdy nesprávně označován jako Electric arc) při práci na nízkonapěťovém rozváděči. Pro odvození čtyř krokového modelu posouzení rizika rozváděče z hlediska popálení od elektrického oblouku (FMECA) se podívejte na PÍGL J., Jak posoudit riziko popálení u rozváděče.

 

Mezi časté příčiny obloukového zkratu (Arc Flash) patří:

 

Neopatrnost

Lidská chyba, špatně vyškolení pracovníci, neprovedené vyhodnocení a posouzení rizika nebezpečí oblouku v případě práce pod napětím nebo v blízkosti živých částí, špatné blokovací postupy, neexistující nebo špatné značení potřebné úrovně ArcFlash OOPP, nesprávné pracovní oblečení (ArcFlash OOPP dle předpokládané úrovně vyzářené energie elektrického oblouku). Správně zvolené ArcFlash OOPP je Vaší pasivní ochranou pokud ostatní selže.

Odkryté živé části

Možná si myslíte, že pracujete na vypnutém zařízení, ale vždy stojí za to zkontrolovat skutečnost. Při práci v okolí (nad, pod, vedle) neizolované přípojnice se před zahájením prací ujistěte, že je vše zcela zakryto. Upuštěný nástroj může být fatální pro Vás i elektrické zařízení. Způsobený výpadek napájení může trvat dlouho dobu a způsobit značné finanční škody.

Uvolněné vodiče a spoje

Jednou z nejlepších investicí pro ucelený obraz o stavu rozváděče je pravidelná kontrola zařízení termokamerou. Kontrola termokamerou spolu se správně zvolenou kategorií OOPP je základem. Opomenuté spojení, které se uvolnilo, může stát životy, zranění, náklady na opravu nebo výměnu a ztrátu výroby.

Zanedbaná údržba

Prevence problémů dříve než nastanou je nejlevnější servisní úkon. Výrobce rozváděčů, vypínačů a jističů vždy doporučuje servisní úkony, utahovací momenty a doporučené inspekce (obvykle 1 za rok). Opotřebený vodič,  zlomený vodič, poškozená izolace přípojnic, chybné zapojení a nastavení mohou vést k nebezpečným situacím.

Neaktuální nebo špatná dokumentace

Často se stává, že původní zařízení je doplněno nebo přenastaveno. Jednopólové schéma, dokumentace a štítky následně nejsou aktualizovány.

Vlhkost, prach a koroze v blízkosti elektrického zařízení

Stav budovy se zhoršuje - netěsnost střechy, oken a dveří, kondenzace, poškozené větrání a topení, hlodavci, prach, nečistoty, nepořádek na podlaze, zrezivělý rám nebo rozváděč. Rozvodna by měla být udržována v dobrém a čistém stavu.

Nástroje spadlé nebo zapomenuté na vodičích nebo přípojnicích

Osvědčeným postupem je spočítat všechny nástroje před prací i po práci. Zakrýt odkryté nebo přístupné přípojnice a kabelové koncovky, kdykoli je to možné.

Statická elektřina

K vytvoření oblouku mezi dvěma fázemi nebo fází a zemi stačí malá jiskra, která dominovým efektem může vytvořit elektrický oblouk. Správně zvolené OOPP, gumové izolační rohože na místě, čisté podlahy a pracovní / provozní oblasti. Pokud chybí, nahlaste to provozovateli. Každá dobrá společnost vám poděkuje za vaši profesionalitu.

Poškozené nástroje a vybavení

Poškozené a opotřebované nástroje vyměňte. Opotřebený klíč může například vyklouznout. Klíč, šroubovák nebo jakýkoliv nástroj bez izolace by neměl být použit. Udržujte všechny nástroje čisté a bez mastnoty. Udržujte pořádek v nářadí. Počítejte všechny nástroje před prací i po práci.

 

Důsledky vzniku obloukového zkratu jsou

  1. vyzářené teplo,
  2. hluk,
  3. rozpínání okolního vzduchu vlivem oteplení,
  4. tavení vodičů a kovových částí v blízkosti oblouku.

Video 1 Obloukový zkrat (Arc Flash) při práci na nízkonapěťovém rozváděči. 

Zranění v oblasti výroby, rozvodu a distribuce elektrické energie


1. Elektrickým proudem  (ČSN 33 0050-826)

Symbol normy IEC 60903:2014

 

IEC 60903:2014
2. Popálením elektrickým obloukem

Symbol normy IEC 61482-2:2018

 

IEC 61482-1-1:2019

 

3. Ohněm nebo explozí způsobenou elektrickou energií při obsluze elektrického zařízení nebo při práce na něm (ATEX)

Symbol normy EN 1149-5

 

 

EN 1149-5

ArcFlash štítek rozváděče
Obr. 1 Arc Flash štítek 400V rozváděče s označením předpokládané dopadající energie a bezpečné vzdálenosti 

Typy prací na elektrických zařízení

ČSN EN 50110-1 ed. 3 – Obsluha a práce na elektrických zařízení – Část 1: Obecné požadavky, rozlišuje tři základní typy prací:

  1. Práce pod napětím
  2. Práce na vypnutém zařízení
  3. Práce v blízkosti živých částí
ArcRISK kalkulátor

V případě práce pod napětím, nebo v blízkosti živých částí má být provedeno vyhodnocení a posouzení rizika nebezpečí oblouku (viz článek B.6.3 v informativní příloze B normy ČSN EN 50110-1 ed. 3)

Obr. 2 Program ArcRISK kalkulátor ukazuje předpokládanou hodnotu vyzářené energie při práci na rozváděči

Volba vhodných osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP) v souladu se standardem IEC 61482-1-1:2019 

závisí na velikosti vypočtené očekávané obloukové (BGI/GUV-I 5188 E) nebo dopadající (IEEE1584TM-2018) energie v daném místě rozvodného systému.

 

Při znalosti obloukových energií vypočtených dle BGI/GUV-I 5188 E pro výběr OOPP platí:

WLB(BGI/GUV-I) ≤ APC (IEC 61482-1-2:2014)

 

Při znalosti dopadajících energií vypočtených dle IEEE1584TM-2018 pro výběr OOPP platí:

 Ei(IEEE)  ≤ ELIM (IEC 61482-1-1:2019)

 

Závěr

Výskyt obloukových zkratů je obecně omezen na elektrické rozvody o jmenovitém napětí vyšším než 120V AC, nebo 50V DC. Zde je potřeba ochrana pracovníků.

Osobní ochranné pracovní pomůcky pro pracovníky v oblasti výroby, rozvodu a distribuce elektrické energie by vždy měly být v souladu s uvedenými normami a chránit před očekávanou velikostí dopadající energie obloukového zkratu.

V případech, kdy nebyla provedena studie hodnocení rizika vzniku popálení od elektrického oblouku (tzv. Arc Flash studie), je pro prvotní posouzení rizika rozváděče (elektrického zařízení) z hlediska vzniku popálení od elektrického oblouku vyvíjen počítačový program ArcRISK kalkulátor. V současné době ve verzi 0.7.

Zpět do obchodu
cg mastercard visa